Cumartesi, Haziran 10, 2006

Beş Çayı & Hardal Soslu SalataBugün Kumsal'la hem çalıştık hem Aksesuarlar için bir kaç işi bitirmeye uğraştık. Bitirme işi pek büyük bir sonuç vermese de çalışıyoruz bahanesiyle güzel bir salata ve sıcak patatesli açma, yanında çay keyfi (çay düşkünü insanlar değiliz maalesef ama sıcak açma çaysız olmuyor!) yaptık. Salatayı ilk olarak Kumsal yapmıştı yaklaşık 2 ay önce, bugün de beraber yaptık böylece ben de öğrenmiş oldum. Anneme açma siparişini verdim o ek olarak irmik helvası da yaptı. Fotoğraftaki çay takımı annemin çeyizinden kalma -bu yüzdendir ki sofranın fotoğrafını çekerken fincanları sürekli çiçekleri görünsün diye bir o tarafa bir bu tarafa çevirip durdu-, her ne kadar bazı fincanların kulpları kırılmış ve çoğunun desenleri hafif hafif solmaya başlamış olsa da bazıları hala sağlam (Neden kırıldı derseniz; bir zamanlar çok fazla taşınırdık, Türkiye'nin bir ucundan diğer ucuna.. Yoksa annem kullanmaya kıyamazdı, tabi çayı küçük cam top bardaktan başkasında içmemelerini de saymazsak! O cam bardağın üzerinde bile en ufak desen olmamalıymış. Dediğim gibi pek çay kültürüm yoktur, içtiğim zaman da mümkün olduğu kadar açık bir çay ve kulpu olup rahatça tutabileceğim bir bardağı tercih ederim ve "normal bardağı tutarken parmaklarım yanıyor" dediğim için dalga geçilmişliğim de var, bu çay tiryakilerinin arasında -Sahra zaten damarlarında kan yerine çay akan biri -duymasın :)- nasıl böyle kaldım ben de bilmiyorum her neyse fazla uzun bir parantez içi oldu bu tarife geçelim).

Hardal Soslu Salata2 Kişilik

Malzemeler;

Sosu için;

 • 1 çorba kaşığı mayonez
 • 1 çorba kaşığı yoğurt
 • 1 çorba kaşığı hardal (Malzemeleri kendi isteğinize göre azaltıp arttırabilirsiniz, biz bu ölçülerle yaptık)

  Salatası için;

 • 1 büyük domates
 • 1 salatalık
 • ½ demet lollo rosso
 • 6-7 kiraz domates
 • 1 avuç haşlanmış mısır (konserve veya dondurulmuş olabilir size kalmış ben daha önceden alıp, haşlayıp ayıklayıp dondurucuya koymuş olduğum mısırlardan kullandım)

 • Zeytinyağı


 • Hazırlanışı;
  1. Salatalıkları ve domatesleri dilimleyip tabağa yerleştirdim.
  2. Lollo rosso'nun renkli yaprak uclarını kesip bütün olarak ortaya koydum. Kalan yeşil kısımları ince ince doğrayıp etrafına yerleştirdim.
  3. 1 avuç mısırı serptikten sonra hafif zeytinyağı gezdirdim. Tuz ve limon koymadım çünkü sosunda yeterince var zaten.
  4. Mayonez, yoğurt ve hardalı Kumsal bir kasede iyice karıştırarak hazırladı.
  5. Sosu bütün salataya dökmek yerine tabaklarımızda dökmeyi tercih ettik.

  LinkWithin

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...