Salı, Ocak 16, 2007

Biriken Sofralar, Menüler ve Tarifler #4 Annemin Arkadaşlarının Sofraları

© 2005-2006; metnin ve fotografin her hakki saklidir. Izin alinmadan Lezize ve yan bloglari disinda hiç bir yerde hiç bir bahaneyle kullanilamaz.

Bir yemek günlüğümüz olduğunu bilenlerin de sofralarını çektiğimden bugün iki farklı sofra yayınlayacağım biri Emine ablanın diğeri de Figen ablanın...Menümüz şöyleydi;

 • Tavuk Salatası
 • Kara Kız Köftesi (Bu tarifin de fotoğrafını değiştirmek lazımmış az teknolojik zamanlardan birinde çekmişiz)
 • Pırasalı Börek
 • Alman Pastası
 • İncir Reçeli (Arşivimizde bulunandan farklıydı tarifini alacağım)

  Emine abla; "Bak bu masaörtüsünü ellerimle işledim antika sayılır yaz" dedi yazıyorum (antika dediğine bakmayın abla dediğimden de anlayabileceğiniz gibi kendisi genç). Sofrayı kurarken "Benim öyle süslü şeylerim yok nesini çekiceksin benim masamın?" dedi ben de bunun süslü şeylerle ilgili değil güzel yerleştirmekle alakalı olduğunu söyledim ama dolapları açtıkça da güzel güzel tabaklar çıkmadı değil.  Figen ablanın sofrasını kızı Büşra ben gelirim fotoğraf çekerim diye hazırlamış aslında o gün gidemeyecektim çok işim vardı ama Figen abla telefon etti; "Bak benim kızım fotoğraf çekersin diye sofrayı o kadar süsledi ben kıymalı börek yaptım fırından yeni çıktı sıcak sıcak nasıl gelmezsin sen???!!!!" diyince eh alelacele koşarak çıktım evden... Gittiğimde karşımda oldukça fanatik bir sofra duruyordu! Bana uyar neyseki!!

  Menü;

 • Karışık sebze kızartması; domates, biber, patlıcan, patates
 • Kızartmalar için sos olarak yoğurt
 • Midye şeklinde kıymalı börekler
 • Karışık Turşu
 • Şeftali Kurabiye
 • Sargı Burma Baklava


 • Henüz tarifleri almadım ama Alman Pastası, İncir Reçeli, Pırasalı Börek, Kıymalı Börekler ve Şeftali Kurabiyelerin tarifini muhakkak en kısa zamanda alacağım.

  Tülin Ablanın Dekorasyonu ve Aksesuarları

  © 2005-2006; metnin ve fotografin her hakki saklidir. Izin alinmadan Lezize ve yan bloglari disinda hiç bir yerde hiç bir bahaneyle kullanilamaz.  Aylar var ki bu sayfaya girip iki satır bir şey yazamadım. Akrabalar 2 toplantımızda çektiğim fotoğraflar halen duruyorlar. İrem makineyi kavradı sağından cık olmadı solunda en nihayet bütün açılarından fotoğraflarını çekti başta nargilenin ardından mangalın ve diğerlerinin.

  Nargileden başlıyorum;

  Bir varmış iki yokmuş eskiden çooook eskiden güzel zamanlar, güzel mekanlar ve güzel insanlar çokmuş. İnsanlar birbirleriyle karşılaştıkları zaman ben şuna hangi yalanı siyaset ya da idare etmek amacıyla söylesem demedikleri zamanlarmış. Hava tahmin raporlarında yalan kuzeyden hafif şidddetde esen yelle gelip bulunduğumuz şehir riyakar bulutlu yer yer iftira hatta sırılsıklam iftira yağışlı olacak şeklinde ifadelere gerek kalmazmış.(bu benim gözlemlediğim bir hava raporu henüz bilimsel olarak ölçümler yapılamadığı için sunumlar yapılamıyor.) Çünkü insanların bir yazı bir tura yüzü yokmuş. Tek yüz tek kalp taşırlarmış...Devamı burada...

  LinkWithin

  Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...