Cuma, Temmuz 20, 2007

YE #25 Kahvaltı

© 2005-2007; metnin ve fotografin her hakki saklidir. Izin alinmadan Lezize ve yan bloglari disinda hiç bir yerde hiç bir bahaneyle kullanilamaz.

Kahvaltı genelde en sevdiğimiz fakat bazen atlamakta sakınca görmediğimiz öğün. Doğru mu yapıyoruz?
Uzmanlar, güne kahvaltı etmeden başlanıldığı takdirde ne kadar özen gösterilirse gösterilsin diğer öğünler ve atıştırmalarla günlük beslenme ihtiyacımız karşılanamaz diyorlar. Sağlıklı beslenmede, sabah kahvaltısı kadar içeriği de önem taşıyor. Uygun bir kahvaltıda süt, taze sıkılmış meyve suyu, peynir, yumurta, zeytin, domates, salatalık, yeşil biber, tahin-pekmez, reçel gibi dört besin grubundan yiyeceklerin bulunması gerekiyor. En önemlisi yetişkinlerin,çocukların başarı ve performanslarında çok etkili. Özellikle kilo almaya meyilli olanların terkettiği bu öğün aslında erken saatte yapıldığında meobolizmamız hızlı çalıştığından kilo alma riski düşük.Bunlar hepimizin bildiği ama göz ardı ettiği noktalar.

İrem'le ilk konuştuğumuzda sadece reçeller ve marmelatlar olsa dediğimde çeşit az gelmişti ama bunu söyleyince sesinde müthiş bir memnuniyet vardı. Sizde bir hayal edin ayın sonuda beraber kullanacağımız müthiş bir açık büfe kahvaltı çeşitimiz olacak! Yapabileceğimiz çeşitleri sıralarsak;  1. Ekmekler, sandviçler, kanapeler vb.

  2. Yumurta ve yumurtayla yapılmış bütün kahvaltılıklar

  3. Salatalar, garnitürler

  4. Kızatmalar, soslar

  5. Reçeller, marmelatlar


5 madde gibi görünse bile binlerce çeşit içerebilen bir konu seçtik. Zira ekmek, peynir, zeytin ve yumurtanın yörelere ve ülkelere hatta kişilere göre bile yüzlerce sunum şekli var. Hatta balın cevizin bile. Antepli bir arkadaş baharatlardan yapılmış bir kahvaltılık ikram etmişti tadı inanılmazdı. Bu tarz ikramlarıda içeriyor. Umarım hoşlanacağınız ve zorlanmayacağınız bir konu seçmişizdir.

Hazırladığınız tarifi 20 Ağustos 2007 tarihinde blogunuzda yayınlayıp veya eğer bir blogunuz yoksa ye25.kahvalti@gmail.com e-posta adresine adınız, oturduğunuz şehir ve blogunuzun adresiyle beraber gönderirseniz; ertesi gün açık büfemizde zevkle yayınlayacağız.

Ve etkinlik kodu;Üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.. veya sağ sütunda logonun altındaki kutucuktan kodu ctrl+a sonra ctrl+c yaparak kopyalayabilirsiniz...

Bazı blog sayfalarına logo büyük gelmiş uymamış sanırım ikinci bir kod daha ekledim sağ sutuna.. Eğer yine sorun yaşarsanız, kodun (width="195" height="261") kısımlarındaki rakamları eşit ölçüde eksilterek değiştirebilirsiniz böylece fotoğraf şekli bozulmadan küçülür.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...