Perşembe, Eylül 22, 2011

Gurbette Bir Kahvaltı Masası

DSCN6100

Aylar geçti üzerinden bu masanın. Annem nihayet 40 yıl sonra olsada kızkardeşinin, yeğenin evini görebilmişti.  Buna sebep olan bir rahatsızlık olsa da yıllardır bir türlü evde oturduğuna inanmadığı kardeşinin evini görmüştü. Şaka bir yana bu bizim evde artık bir mizah hikayesine dönüşmüştü. Kim bilir nasıl bir yerde oturuyor dedikçe içimizden üzülsek de elimizden birşey gelmediği için ne evi canım çadır bile olabilir şakasını yapıyorduk. "Olsun çadır da olsa görmek istiyorum işte kardeş bu" serzenişleri hasta ziyaretimizle son buldu. Düşününce bundan 30-40 yıl önce neredeyse her aileden bir fert gitmiş Avrupaya aileden, vatandan kopup. Senede bir kaç güne sığdırılmaya çalışılan hasret giderme günlerinde yollarda kayıplar vermişler. Geldiklerinde bıraktıklarını bulamamış, gittiklerinde akıllarını bırakmışlar geride. Hasret düğüm olmuş boğazlarına, amaçları yük olmuş omuzlarına sıhhatlerini kaybetmişler. Türk milletinde en büyük amaçtır çocuklarını, ailesini kimseye muhtaç etmemek. Bu yükle yorulmuşlar. Bizim ziyaretimiz üçüncü nesilinde büyüdüğü bir zamana geldi. Yolda hangi şehirden olursa olsun iki Türk karşılaşınca selamlaşıyor, bazen sarılıyor. Bizde komşu komşuyu tanımaz oldu. Ayrılık, gurbet onları birbirine yaklaştırmış, kenetlemiş. Sanırım önceki dönemleri daha bir zorludur gurbetin. Ez cümle; ayrılıktan önce beraberliğin, gurbetlikten önce vatanın kıymetini bilmek gerek.

Hasta ziyareti dedim ama evdeki hesap çarşıya uymadı, gelene kadar teyzem bana baktı bu da ayrı üzüntü. İki kardeş bu sefer gurbette buluştu sıla yerine. İşi şakaya vurarak annelerimizi rahatlatmaya çalışsak da onların üzüntüsünü anlamıyor değildik. Onbeş günde bütün dolaplardakini ikram etmeye çalışan kuzenlerime ait ilk kahvaltı soframızda;
 • Kahvaltılıklar
 • Mozerella Peynirli  Domates Dilimleri
 • Tereyağda Kızartılmış Biber
 • Bademli Açma
 • Börek
 • Patates Salatası
 • Mısır Salatası
 • Tiramisu
 • Yaş pasta
 • Alman Simidi ve Ekmekleri
İkram etmişler. Etmişler diyorum çünkü masadakilere bakıp hatırlıyorum 8 ay aradan sonra.

DSCN6108 Ekmeklerin çeşitleri, tadları oldukça güzel,

DSCN6105 Alman simidi Brezel bizim simitlerimizden farklı, fakat sıcak sıcak tereyağla ayrı bir lezzeti var.

DSCN6104Domates dilimleri mozerella peynirleriyle sıralanmış üstüne zeytinyağ gezdirip serpilen naneyle hoş bir aroma almış.

DSCN6106 Ve yeğenimin elinden açma ve börekler. İnternet beni yarı yolda bırakmazsa açmanın tarifini ekleyeceğim yarın...4 yorum:

 1. gurbetlik gerçekten zor.biz sılamızda gurbette onlar memleketlerinden uzakta gurbette.bende abimin evini göremedim gurbette.acaba nasıldır açta mı açıktamı diye düşünürüm hep.ıysaki 2 çocuklu bir adam benim abim.merak işte.görmeyince hep zordaymış gibi geliyor insana.

  YanıtlaSil
 2. Sofralarınız bol ol, sohbetiniz daim olsun.
  Yollar, yerler ayrı olsa da kalpler bir olsun.
  Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Gurbeti gurbetçiler ne guzel anlatir, bir yarasini des bakalim. ahh Ahh. Ailemden uzak olmak, torunlarini senede bir kez gormeleri:( çok zor çokk. Ben geçen sene anneme istek yapmistim ama vize vermediler. purosedur çok ve kolay kolay vermiyorlar burda.

  Annenizin gitmesine çok sevindim ya. insaallah benimkide gelir birgun

  YanıtlaSil
 4. Eylem tabiiki öyle yaş farkeder mi kardeş bir parça bir yarı gibi olur. Beraberken tartışanlar bile ayrıyken özlemle kavrulur. Hani şu malum tv dizilerindeki kardeşin kardeşine düşman olduğu eşini ayarttığı, yuvasını dağıttığı bir toplum değiliz çok şükür. Dilerim sizde görürsünüz. Bu iki tarafında içini ferahlatır. Sevgiler,

  Nilay teşekkürler, sevgiler.
  Fransalı gelin (ismini bilmiyorum) Gurbetçi olmak sanki hep yarım olmak değil mi? Orada yabancı burada gurbetçi vatanın sevdiklerin burada, evin, ekmeğin orada. Sanırım bir hayli uğraşmak gerekiyor son iki ay ben uğraştım başlangıcı başkaları sağladı. En tuhaf istek ailenize ait mal varlığının, kazanç belgelerinin tümünü istemeleri. Misafir gidip yerleşenlerden kurtulmak için buldukları bir yol olsa gerek. Dilerim bir an önce kavuşursun annene. Sevgiler,

  YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...