Salı, Mart 22, 2011

Çikolata Kaplı Güllü Lokum ve Cappuccino alla Cannela


Kapuçino makinemi aldığımdan beri her gün bir fincan yapmak ve farklı kahveler denemek alışkanlık haline geldi. Bol sütlü bol köpüklü bir fincan yanında da küçük bir tatlı gün ortasında harika bir mola oluyor. Bu sefer farklı bir kahve deneyip yanına da geçenlerde hediye gelen Sultans Lokumlarından aldım.

Bu lokumları yıllar önce bir yerde yemiştim ve bayılmıştım; çikolata & lokum harika bir ikili bana göre. Sonra marketlerde filan aradım aradım bulamadım bu markayı diğer markalar da aynı güzellikte değildi sonra web sayfalarını buldum ve bir mail attım nereden ulaşabilirim diye. Bir gün telefonum çaldı Sultans Lokumları'ndan İlknur Hanım aradı ve istersem bana gönderebileceklerini söyledi. Böylece bir koli lokum Samsun'dan kapıma geldi. Buradan tekrar teşekkürlerimi iletiyorum ve inşallah yakınımda alabileceğim yerlerde de görürüm.


Tarçınlı kapuçino yapmak da aslında tarçını çok sevdiğimden aklıma geldi ama araştırınca gördüm ki zaten bu işin uzmanları -doğal olarak- bu tadı çoktan bulmuşlar ama aynı yöntemle mi yapıyoruz şüpheliyim. Ben bir ölçü espresso inceliğinde taze çekilmiş kahveye 1 çay kaşığı tarçın koyup kahveyi öyle sıkıştırdım. Tarçın seviyorsanız tavsiye ederim tadını ve kokusunu kahvede çok seviyorum. Bir ara da evdeki sade lokumları çikolatayla kaplamayı düşünüyorum bakalım nasıl olucak?


LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...