Salı, Ekim 18, 2011

Otlu Peynirli Çörek


Çörek dedim ama açma desem değil poğaça desem değil. Aslında daha çok minik ekmeklere benziyor ama ekmek kadar da yumuşak değil. Bu tarif kötü bir çeviriye sahip fransız yemek kitabımdan ama ben oldukça değiştirdim. Orijinal tarifle pek alakası kalmadı. Otları değişti, malzeme miktarları ve çeşitleri değişti.

Sonuç olarak ben niye bunu akşamın darında yaptım keşke kahvaltıya yapsaydım diyebileceğim harika bir şey çıktı. Kahvaltı da sıcakken, ekmek gibi tereyağıyla, reçelle, zeytinle veya çeşitli soslarla harika olabilir. İçindeki otları sevmeyenler olabilir o zaman içine zeytin dilimleri koyabilirsiniz veya hamuruna peynirle beraber zeytin ezmesi katabilirsiniz. Pulbiber de acı sevenler için güzel olur. Bu çöreğin özelliği hepsi bir arada olması!

Yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere akşam yemeği öncesi dayanamadım sıcakken iki taneyi yedim. İçi yumuşak dışı çıtır. Yaklaşık 16 adet oluyor. Daha ekmeğimsi olsunlar diye üzerine yumurta sürmedim. Siz isterseniz bir fırçayla ekstra zeytinyağı sürebilirsiniz. Tarifte fırçayla süt sürmemizi tavsiye etmiş ama ben yoğurt da olabilir diyorum. İçi zaten çok otlu olduğundan üzerine de çörekotu serpmek istemedim. Siz isterseniz beyaz peynire biraz da kaşar peyniri rendesi katabilirsiniz. Notlarım bu kadar şimdi tarife geçelim.

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...