Cumartesi, Ekim 22, 2011

Tavuklu Mahluta Çorbası


Bu çorbayı ilk defa Muhabbet Sofrası'nda geçenlerde gördüm. Mercimek, kimyon ve karabiber birlikteliği tartışılamaz bir uyuma sahip. Özellikle doğranmış soğanlı sosu da ilgimi çekmişti. Ee havalar da soğuk (gerçi bu son iki gündür sıcak ama hasta olanlar çoktan oldu zaten) hem içi ısıtan hem de griplilerin tıkanmış nefes yollarını ve ağrıyan boğazlarını açabilecek kuvvette bir tarif.

Açıkcası çorbanın malzemesinden önce adı ilgimi çekmişti. Ne kibar bir ismi var. İsminden biraz da Orta Doğu yemeklerini çağrıştırdığı için ingilizce tariflere de bir göz attım gerçekten Mahluta Çorbası epey meşhurmuş. Yaklaşık 10 - 15 tarife göz gezdirdikten sonra kafama göre de biraz uyarlayıp yapmaya başladım ama evdekiler kimyonu çorbanın içinde severler miydi pek emin değildim.

Rastladığım bir tarifin malzemelerinde tavuk suyu birinde de tavuk bulyon vardı. Hazır bulyon almak işimize gelmedi yanına tavuklu sebzeli bir pilav yapıyorduk. Oradaki tavuk göğsünün bir kısmını da çorbaya minik küpler halinde doğrayıp atmaya karar verdik. Böylece Mahluta çorbası tavuk sulu olmak yerine tavuklu oldu.

Sonuç olarak; lezzetli, faydalı ve beğenilen bir çorba ortaya çıktı. İşte tarif:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...