Pazartesi, Eylül 05, 2011

Karşı yakada iftar

Üç saatlik bir yolculuğun sonunda bu güzel sofraya vardık.

Ramazan bitti ama sofralar hala bitmedi. Ramazan'ın son haftası uzuuuun bir yolculuk sonucu vardığımız iftar sofrasında bazı lezzetler vardı ki hala tadı damağımda. Aşağıdaki menüdekilerin hepsi birbirinden lezzetliydi. Çok fazla fotoğraf çekemedim maalesef ezandan 3 dakika önce vardığımız ve hızla yiyip bitirdiğimizden.


Yukarıdaki menüden harika baharat oranıyla mercimek çorbası, etinin lezzeti ve yumuşaklığıyla mantar soslu dana bonfile ve ilk defa tattığım katmaç favorilerim. Yapanların ellerine sağlık.

Katmaç

Katmaç, Derya'nın babaannesinden öğrendiği bir tarifmiş. Birçok yörede belki de farklı isimlerle soğuk çorba, ayranlı çorba olarak biliniyor olabilir. Ama benim "cacık" olarak yemeğin yanında servis edilmesi çok hoşuma gitti.

Tarifini öğrendiğim kadarıyla aktarıyorum; istediğiniz miktarda yoğurdu bol tuz ve kuru nane ile su ilave ederek ayran kıvamında pürüzsüz hale gelinceye kadar çırpın. Her kase ayran başına bir çorba kaşığı haşlanmış buğday ilave ederek karıştırın. Püf noktası bol naneli olmasıymış.

Kaju fıstıklı peynirli kırmızı biberler

Peyniri, kıyılmış dereotu, pulbiber ve dövülmüş kaju fıstığıyla karıştırıp ezin. Közlenmiş biberleri iki parmak genişliğinde şeritlere bölerek arasına peynirli harçtan koyup rulo yapın.

Afiyet olsun,

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...